ul. Mieczysława Pawlikowskiego 2, 03 – 983 Warszawa, telefon: 22 613 40 14
Oddziały Zamiejscowe Przedszkola nr 407
ul. Guderskiego 9, telefon: 22 671 99 96

GR I A

Uprzejmie informuję, że od 1 marca 2022r. nauczycielami pracującymi w grupie będą Pani Martyna Mościcka i Pani Magda Cierżyk.

Innowacja pedagogiczna w grupie I A

Innowacja „Zabawy sensoryczne” jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się wśród dzieci problemy społeczne i emocjonalne, które mogą być przyczyną nieukształtowania dostatecznie mocnej bazy sensorycznej. Wprowadzenie niniejszej innowacji ma przyczynić się do lepszego rozwoju intelektualnego, ruchowego i emocjonalno-społecznego oraz rozwijać dziecięce zainteresowania światem, jak również kreatywność małego dziecka. Innowacja ta wychodzi naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w aktualnej podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Na podstawie wieloletnich obserwacji oraz przeprowadzonych diagnoz w pracy w Przedszkolu nr 407 zauważyłam, że dzieciom najbardziej brakuje przestrzeni i warunków na aktywność własną, która pozwalałaby na doświadczanie, eksperymentowanie, tworzenie oraz rozbudzanie kreatywności. Dzieci powinny mieć możliwość działania oraz powtarzania tego działania, aby ich ciekawość poznawcza została zaspokojona. Nauczyciel w tym działaniu powinien spełniać rolę wspierającą, obserwować i zachęcać do niego. Nie powinien wyręczać w działaniu, lecz organizować w taki sposób przestrzeń, warunki oraz zajęcia, by stworzyć możliwości wyjaśniania działań, zjawisk oraz rozumienia rzeczy. Dając dzieciom czas na działanie, manipulację oraz dostarczając różnorodnych bodźców wspomagających integrację zmysłów, nauczyciel przyczyni się do tak istotnego harmonijnego rozwoju dzieci. Dlatego też główną przyczyną opracowania tej innowacji była potrzeba stworzenia miejsc, kącików sensoryczno-manipulacyjnych, które będą stymulować percepcję dotykową, wzrokową, słuchową, rozwijać umiejętności motoryczne, wspomagać rozwój mowy, aktywizować komunikację, a także rozwijać zainteresowania światem oraz kreatywność dzieci.

Mam nadzieję, że ta innowacja przyczyni się do kompensacji zaburzonych funkcji zmysłowych i zniwelowanie problemów społecznych, emocjonalnych ruchowych lub funkcjonalnych. Jednocześnie, dla dzieci rozwijających się prawidłowo, usprawni funkcję integracji sensorycznej i rozwój psychoruchowy.

Informacje o grupie I A

Godziny pracy oddziału: